حمام

بررسي استفاده از حمام در منازل نشان مي دهد كه ايراني هادر گذشته بسيار پيشتراز كشورهاي پيشرفته فعلي از آن استفاده مي كردند . حمام بايد در ارتباط نزديك با اتاق خواب بوده و يا از طريق درب مجزا بااتاق خواب ارتباط داشته باشد .

 

اختصاصی گروه مارشال-مدرن

 

درب حمام بايد بدليل ترشح فراوان آب ، از جنس مناسب و ضد رطوبت باشد . مسئله ايزولاسيون در قسمت كف حمام از اهميت فراواني برخوردار بوده و بايد دقت زيادي نسبت به آن مبذول گردد.

 

اختصاصی گروه مارشال-مدرن

 

اصولاً سقف حمام بايد كوتاه باشد .براي اين منظور معمولاً از سقف كاذب استفاده مي شود.

كوتاه بودن سقف حمام به دو دليل لازم و ضروري است . اول اينكه گرم كردن حمام آسان باشد . دوم اينكه چون معمولاً در طبقات بالاي ساختمان، روي حمام پاييني، حمام ديگري جايگذاري شده و لوله ها از سقف آن عبور مي كنند ، سقف كاذب باعث پوشش اين منظره مي شود .به عبارت ديگرسقف كاذب باعث پوشش لوله هاي مربوط به طبقه بالا شده و در هنگام خرابي و پوسيدگي آنها بسيار كارآمد است.

 

 

اختصاصی گروه مارشال-مدرن

 

وجود نورو پنجره در حمام ، به دليل انجام عمل تهويه و خروج بخار و … يكي از ملزومات مهم حمام مي باشد . حمام بر عكس توالت نياز به وسايل گرمازا دارد . همچنين در ساخت تأسيسات و لوله كشي حمام بايد دقت بسيار زيادي صورت گيرد . به عنوان مثال استفاده از لوله هاي روكار، ضمن جالب نبودن باعث عدم رعايت مسايل بهداشتي نيز مي شود.

 

 

اختصاصی گروه مارشال-مدرن

 

 

بهترین محل برای حمام، در مجاورت اتاق های خواب و توالت( در صورتی که داخل خود آنهاحمام نباشد) اگر چه دوش ها نیاز به فضای زیادی نداشته و معمولاً توسط افراد جوان استفاده می شود ولی وان حمام به طور کلی برای افرادمسن مناسب تر هستند اگر خانه دارای اتاق کمکی نباشد یا از یک آشپز خانه ی کوچک برخوردار باشد می توان از فضا ها و اتصالات حمام برای قرار دادن ماشین های لبا سشوئی و سبد لباس های چرک استفاده کرد.

 

 

اختصاصی گروه مارشال-مدرن

 

 

وان های شستشو باید به اندازه های مناسب بوده و سطوح کافی برای ذخیره داشته باشد. لوازم و وسایل هم سطح از لحاظ صرفه جویی در فضا و راحتی تمیز کردن مناسب هستند . توجه داشته باشید که وان های دوتائی حمام با عرض 20/1متر اجازه حرکت آزادانه بازو ها را به فرد هنگام شستشو نمی دهند ، بنابر این طراحی دو وان ، و نصب جا حوله ای بین دو طرف آن بهتر است .

 

 

اختصاصی گروه مارشال-مدرن

 

 

موقعیت حمام
حمام های دارای توالت و دستشوئی اتاق های کاملی هستند که با داشتن امکانات و وسایل بهداشتی نیازهای ساکنین را براورده می کنند.به هر حال، در طراحی یک نقشه ، برای حمام و توالت باید دو اتاق مجزا و قابل قفل شدن اختصاص داد که این امر در ساختمان های مسکونی با بیش از پنج نفر حیاتی است . برای صرفه جویی در هزینه و به دلایل فنی ، حمام –توالت و آشپز خانه باید طوری طراحی شوند که بتوانند از یک لوله کشی تاسیساتی استفاده کنند در خانه های چند طبقه ، دیوارهای حمام ها و توالت ها درست بالای یکدیگر قرار می گیرند که این امر باعث کاهش هزینه ها شده و از لحاظ عایق بندی صدا بسیار ضروری است .

 

 

اختصاصی گروه مارشال-مدرن

 

 

حمام و توالت باید در جهت شمال ساخته شوند و به طور عادی و طبیعی تهویه شده و روشنائی داشته باشند در اتاق های داخلی حداقل جهار بار تعویض هوا در هر ساعت لازم است یرای راحتی، دمای حمام باید بین 22تا24 سانتی گراد باشد دمای 20درجه سانتی گراد برای توالت داخل منازل مناسب است.این میزان دما نسبت به دمای توالت ها در ساختمان های اداری که بین 15 تا 17 درجه سانتی گراد می باشد بسیار بالاتر است.

به دلیل بالا بودن رطوبت در حمام ها ،باید تمام مناطق حمام را به دقت درز گیری کرد .به خاطر رطوبت بالا و فشار هوا ، سطوح داخل حمام باید به راحتی تمیز شوند و دیوارها و سقف های گچی باید در برابر رطوبت مقاوم باشند .کف پوشهای حمام باید از لیز خوردن افراد جلوگیری نمایند.

 

 

اختصاصی گروه مارشال-مدرن

+ نوشته شده توسط محمد احمدی در ۸۷/۱۰/۱۳ و ساعت ۱۸:۴۳ بعد از ظهر |


Powered By
BLOGFA.COM


موج سبز آزادی